kontur (2 kB)

ROZPOCZĘCIE SEZONU LEŚNEGO
Mniszek

29 czerwca 2013 r.

Linia
Kierownik wycieczki: Edward Zając
Pogoda: ciepło i słonecznie
Linia Uczestnicy wycieczki Linia Borowik Szlachetny

Borowik szlachetny (bardzo smaczny grzyb jadalny)


Potocznie nazywany w różnych rejonach Polski: grzyb prawdziwy, prawy, prawak, prawik, prawdzik, prawdziwek, prawdziwik, prawdziwiec, prawus, grzyb sprawiedliwy, borowik borowy czy dębowy.

Rosną one głównie w lasach iglastych, ale lubią także bory dębowe i bukowe. Kolor kapelusza zależy od miejsca występowania – bywają jasno i ciemnobrązowe. Trzon (nóżka) bywa bulwiasta, ale czasem i wysmukła lub maczugowata. Biały miąższ po przekrojeniu nie zmienia barwy, przyjemnie pachnie i smakuje wybornie. Wyróżnia się jego cztery odmiany: odmiana typowa, odmiana usiatkowana, odmiana sosnowa i borowik brązowy. Wszystkie rasy są jednakowo smaczne, cenne i poszukiwane. Grzyb ten jest bardzo wysoko ceniony i dlatego ulega wyniszczeniu. Spotkać prawdziwka możemy jedynie w naturalnych miejscach takich jak puszcze,lasy i bory.

Linia Muchomor Sromotnikowy

Muchomor sromotnikowy
(dla ludzi grzyb śmiertelnie trujący.)

Kapelusz muchomora sromotnikowego u góry jest z reguły gładki, choć czasami bywa lekko włóknisty, w kolorze zielonawym, żółtawym lub szarawym. Wysmukły trzon nie posiada ruchomego pierścienia. Na dole trzonu muchomor sromotnikowy, czyli zielonawy, posiada tak zwaną pochwę, czyli jest w otoczce.

Toksyny zawarte w muchomorze sromotnikowym są niezwykle odporne na gotowanie i inne czynniki niszczące, zachowują swoje właściwości na wiele lat. Spożycie 50 gramów suchej masy grzyba grozi śmiercią lub nieodwracalnym uszkodzeniem narządów wewnętrznych.

Pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się dosyć późno, bo po 8-12 godzinach od momentu spożycia grzybów. Wtedy niestety większość trucizny jest już wchłonięta do krwi. Osoby, które zjadły muchomora sromotnikowego mają zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, przyspieszone tętno.

Linia
Relacja fotograficzna - Jacek Wiechecki
Linia Powrót
copyright