kontur (2 kB)

mops (31 kB)

Beskid Mały - Czupel

8 września 2018

Prowadzący: Sabina Korbiel

beskid-maly01 (88 kB)

Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego, znajdujący się w jego zachodniej części położonej na zachód od doliny Soły. Jest to tzw. Grupa Magurki Wilkowickiej. Czupel jest zwornikiem dla kilku grzbietów.

Trasa:

bekid-maly03 (49 kB)

Beskid Mały na tle innych partii Beskidów zachodnich jest niewielką grupą górską, ale sam w sobie dość rozległy i niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Rozciągając się równoleżnikowo na długości około 30 km i szerokości około 10 km umiejscowiony jest pomiędzy rzekami Białą na zachodzie, Skawą na wschodzie. Od południa stanowi przedłużenie Beskidu Żywieckiego, a od północy sąsiaduje z kotliną Oświęcimską. Najwyższe szczyty przekraczają tu zaledwie 900 m. n. p. m. i bardzo są zbliżone do siebie wysokościami. O niezwykłej atrakcyjności Beskidu Małego świadczą różnorakie możliwości spędzania tu wolnego czasu. Przebiega tędy wiele ciekawych szlaków turystycznych, istnieje możliwość zwiedzenia wielu zabytków kultury i sztuki, a szczególną atrakcją jest przełom Soły i utworzona na nim kaskada trzech zapór i sztucznych jezior. Rozbudowana sieć dróg i linii kolejowych otaczająca Beskid Mały sprawia, że miejsce to staje się dostępne dla turystów zmotoryzowanych jak i pieszych, którzy łatwo mogą dostać się w punkty wyjściowe szlaków i wędrować niezbyt trudnymi urokliwymi trasami, w ciszy i spokoju. Z ważniejszych szczytów tej grupy górskiej można tu wymienić Czupel (933 m), Magurkę Wilkowicką (909 m) w paśmie Magurki Wilkowickiej oraz Łamaną Skałę (929 m), Leskowiec (922 m) w paśmie Gór Zasolskich.

Schronisko na Magurce w Beskidzie Małym zostało wzniesione przez Bielską sekcję niemieckiej organizacji "Beskiden-Verein" zrzeszającej turystów niemieckich. Oddano je do użytku 27 września 1903, ale już w dwa lata później całkowicie spłonęło. Po całym zdarzeniu w roku 1907 w miejscu starego schroniska powstało nowe, któremu nadano nazwę "Erzherzogin Maria Theresia - Schutzhaus auf dem Josefsberg". Warto również wiedzieć, że w tamtym czasie Magurka zwana była przez Niemców "Josefsberg" od źródła św. Józefa i stojącej przy nim kapliczki świętego. W 1912 roku schronisko dzieli los swojego poprzednika i płonie.

Na podstawie informacji z Wikipedii.

Bielsko Biała - Magurka Wilkowicka – Czupel - Łodygowice 8.09.2018

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
8.09.2018 Bielsko Biała - Straconka – Magurka Wilkowicka Schronisko PTTK BZ.03 9 Tak
8.09.2018 Magurka Wilkowicka – Czupel BZ.03 3 Tak
8.09.2018 Czupel – Łodygowice BZ.03 8 Tak
RAZEM 20

bekid-maly02 (172 kB)
Relacja fotograficzna - Halo Eugeniusz

copyright