kontur (2 kB)

Beskid Makowski - Kudłacze
29.01.2011 r.

Linia
Prowadzący: Agata Karwowska - Przodownik GOT
Pogoda: piękna zima
Schronisko PTTK na Kudłaczach

Beskid Makowski (dawniej nazywany Beskidem Średnim) - grupa górska, część Beskidów Zachodnich. Od zachodu sąsiaduje z Beskidem Małym, od południowego zachodu z Pasmem Babiogórskim, od południa z Kotliną Rabczańską, od wschodu z Beskidem Wyspowym, od północy z Pogórzem Wielickim.

Linia

Schronisko PTTK na Kudłaczach - schronisko turystyczne PTTK położone na polanie Kudłacze, na grzbiecie opadającym z Łysiny w Paśmie Lubomira i Łysiny na wysokości 730 m n.p.m. Jest to jedno z ostatnich schronisk, którego budowę finansowało PTTK i jednocześnie jedno z najmniejszych; jego gabaryty są mniejsze nawet od bacówek. Budynek jest konstrukcji drewnianej, mieści 40 miejsc noclegowych oraz kuchnię i jadalnię. W schronisku nie ma sanitariatów (na zewnątrz są "sławojki"), a w okresach mrozu lub suszy może wystąpić brak zaopatrzenia w wodę (nieczynny prysznic).

Schronisko dysponuje sporym terenem, na którym znajduje się wiata, ławki i stoły. Z otwartych terenów przy schronisku szeroka panorama widokowa. Jest miejsce do zapalenia ogniska, a w razie deszczu można zapalić ognisko również w dostosowanej do tego wiacie.

Linia

KUDŁACZE

Zima w Beskidzie Makowskim

Jest lekko mroźny, sobotni poranek, jeszcze szarawo na dworze. Natomiast w miejscu oczekiwania na przyjazd autobusu jest już gwarno, wśród miłośników gór, którzy stąd mają wyruszyć na kolejną górską eskapadę z Klubem Turystyki Górskiej "Wierch".

Na dzień dzisiejszy mamy zaplanowaną trasę do Schroniska PTTK na Kudłaczach, w Beskidzie Średnim, w paśmie Lubomira i Łysiny. Trzymamy się przygotowanego programu i ruszamy. Po przyjeździe do Pcimia, wychodzimy szlakiem żółtym przez Krzywicką Górę, Działek (odtąd szlak czerwony) do Schroniska PTTK na Kudłaczach. Pogoda wyśmienita, świecące słońce, iskrzący blaszkami lodu i skrzypiący pod butami śnieg. W miejscach gdzie jest otwarta przestrzeń, zatrzymujemy się, podziwiamy widoki, rozpoznajemy kolejne szczyty, wzniesienia. Zachwycamy się widokiem na Babią Górę. Gdy jest możliwość zobaczenia dodatkowej atrakcji - korzystamy z tego. Odchodzimy w bok czarnym szlakiem i odnajdujemy wychodnię skalną o nazwie "Diabli Kamień". Tam robimy pamiątkowe zdjęcia. Po dotarciu do schroniska korzystamy z gościnności gospodarzy, posilamy się ciepłą strawą.

Chwila odpoczynku. Mamy jeszcze dużo czasu, kusi pięknie świecące słońce i po rozmowie z uczestnikami szybka decyzja. Szkoda siedzieć w schronisku, wykorzystajmy warunki bo zdążymy jeszcze przejść na Łysinę 891 m n.p.m. - niższy ze szczytów dzisiejszego pasma. Tak też uczyniliśmy, ku zadowoleniu wszystkich. Oglądaliśmy i przechodziliśmy obok pięknie ośnieżonych i podświetlonych przez słońce drzew.

W drodze powrotnej minęliśmy Schronisko na Kudłaczach i czarnym szlakiem, przez Banię zeszliśmy do Pcimia. Tam już czekał na nas autobus. Zadowoleni, troszkę zmęczeni fizycznie ale wypoczęci psychicznie wróciliśmy do swoich domów.

Wszystkim serdecznie dziękuję.
Agata Karwowska

Linia
Relacja fotograficzna - Zbyszek Sieja
Relacja fotograficzna - Wojtek Grabania
Relacja fotograficzna - Ala Obrzut
Linia
Powrót
copyright