To ostatni tabor nasz Więc Cyganie pośpiesz się Z serca swego kamień zrzuć Niech sercu będzie lżej… sł. Don Wasyl |
Tyle emocji, przygotowań i już kolejny 51 Centralny Rajd Hutników w Rycerce Dolnej, przeszedł do historii.
Właściwie można by o nim zapomnieć i przejść do aktualnych spraw, ale gdzie tam!
Mija kolejny dzień, a w głowie ciągle przewijają się, przypominają się kolejne sceny, wydarzenia rajdowe, górskie trasy, piękna przyroda Beskidu Żywieckiego. Przeżywam taką sytuację już kolejny raz, więc wiem, że to tak szybko nie mija, jedynie układa się i porządkuje. Zresztą jak tu zapomnieć tyle pięknych wrażeń, nasze spotkania, wspólne próby, śpiewy, przygotowania do występu, uśmiech i radość z przebywania razem.
Nasz wspaniały „Tabor cygański” przeszedł do historii klubu i rajdów. Myślę, że i w Waszej pamięci pozostanie miłe wspomnienie z tych dni rajdowych.
Te cztery dni spędzone na rajdzie przypominają się klatka po klatce chociażby za przyczyną relacji fotograficznych, które przysyłacie na naszą stronę. Przypominają sytuacje piękne, wzruszające, ale też wreszcie możemy siebie zobaczyć od drugiej strony, ocenić nasz występ.
Sprawdzanie strony- co tam nowego? - to ostatnio poranny rytuał przed śniadaniem.
Serdecznie i z całego serca wszystkim uczestnikom grupy rajdowej KTG „Wierch” dziękuję. Dziękuję za zaangażowanie, za przygotowanie strojów, za udział w występie na mecie rajdu, za udział konkursach (gratuluję osiągniętych wyników), za towarzyszenie w trasach górskich, za każde miłe słowo gest, piosenkę, za to że byliśmy razem wspaniałą drużyną.
Wspomnę jeszcze tylko krótko, co ciekawego udało nam się poznać, zobaczyć, jakie szczyty zdobyć i jak napięty mieliśmy ten czas rajdowy.
Wyjechaliśmy z Krakowa w czwartek w godzinach rannych pełni optymizmu, że będą to piękne dni, mile spędzony czas i nawet deszcz który towarzyszył nam całą drogę tego nie zepsuł.
Tego dnia po przybyciu do Żabnicy mieliśmy możliwość uczestniczenia w Mszy św. i procesji Bożego Ciała – dla chętnych. Po uroczystości wyruszyliśmy w trasę górską z Żabnicy –Skałki do schroniska na Halę Boraczą, następnie przeszliśmy na Redykalny Wierch, (tutaj spotkaliśmy się z siąpiącym deszczem, więc widoków nie było) i dalej wędrowaliśmy od schroniska do schroniska tzn. na Halę Lipowską, na Halę Rysianka, tym sposobem rozładowując kolejki do okienka barowego. Zeszliśmy do Złatnej – Huta.
Kolejny dzień to sztandarowa trasa na Wielką Raczę. Jest to szczyt najwyższy w Beskidach Kisuckich, więc rozpoczęliśmy naszą wędrówkę na Słowacji, w Oszczadnicy, szlakiem zielonym. Mijaliśmy atrakcje tej trasy: Polanę Trzech Chat (schronisk) z tym, że tylko jedna była czynna, wyciągi narciarskie na zboczach Wielkiej Raczy, jaskinię (Skalne Diery). Około południa zdobyliśmy szczyt Wielkiej Raczy. Tu spotkaliśmy się z kilkoma grupami rajdowymi, z przyjaciółmi, którzy też wybrali ten szczyt na swoją wędrówkę.
Przy schronisku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz wpisy i pieczątki do książeczek GOT i Korony Beskidów.
Sobota to dzień prezentacji i konkursów na mecie rajdu. Organizatorzy rajdu pozostali w ośrodku, by przygotować stanowiska konkursowe, a nasza grupa pojechała do trzech państw Europy, czyli na Trójstyk trzech państw do Jaworzynki. Przy każdym graniastosłupie symbolizującym dane państwo, trenowaliśmy nasze piosenki, więc można by rzec, że mamy już obycie międzynarodowe. Potem spacer przez Hrcavę, Jaworzynkę i powrót do ośrodka by przygotować się do naszego występu. Po konkursach, ogłoszeniu wyników, wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku, kiełbaskach i piosence turystycznej.
Ostatniego dnia wybraliśmy się na piękną, widokową trasę z Rycerki-Kolonia na Przegibek, poprzez Bendoszkę, Praszywkę do Rycerki Górnej. Pogoda właściwie była łaskawa, bo z Bendoszki Wielkiej podziwialiśmy dalekie krajobrazy: Małą Fatrę, Gniazdo Lipowskiego Wierchu, Romanki, Pilsko, Babią Górę aż po Jezioro Żywieckie, Górę Żar, Skrzyczne. Chmury zbierały się nad nami, deszcz troszkę dokuczył, ale zaraz przebłyskiwały promienie słońca. Jeszcze tego dnia zjedliśmy pyszny obiad w ośrodku i szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów.
DZIĘKUJĘ !
Agata Karwowska
Nazwa drużyny | Kierownik drużyny |
---|---|
Klub Turystyki Górskiej „WIERCH” Hutniczo–Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie | Agata Karwowska |
Koło PTTK Zakładu Stalownia Hutniczo–Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie |
Janusz Pustułka |
Koło PTTK Zakładu Walcowni Zimnej Hutniczo–Miejskiego Oddziału PTTK w Krakowie | Marek Prostacki Adam Lemoch |
MOZ NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. Kraków | Ryszard Wawiórko |
PTTK Koło Turystyczne „TRAMP” przy CMC Poland sp. z o.o. w Zawiercie |
Jadwiga Jeziorko |
KLUB TURYSTYKI „HAMER” przy STALPRODUKT S.A. w BOCHNI | Stanisław Broskiewicz |
Drużyna Związku Zawodowego Hutnik ArcelorMittal Poland S.A. O/Sosnowiec | Waldemar Cwikliński |
Drużyna ArcelorMittal Poland S.A. O/Zdzieszowice | Lesław Wilk |
* | A | B | C | D | E | F | G | H | I | Razem | Miejsce |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | 3 | 9 | 5 | - | 5 | 2 | 5 | - | 25 | 54 | III |
2. | 3 | 12 | 3 | 1 | 6 | - | - | 5 | 23 | 53 | IV |
3. | 3 | 15 | 2 | 10 | - | - | 6 | 6 | 12 | 54 | II |
4. | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 0 | - |
5. | 3 | 3 | 6 | 10 | 4 | 5 | - | 10 | 17 | 58 | I |
6. | - | - | 5 | - | - | - | 1 | - | 6 | 12 | VII |
7. | 3 | 1 | - | - | - | 11 | - | - | 15 | 30 | VI |
8. | 3 | 6 | - | - | 6 | 3 | 9 | - | 8 | 35 | V |
A | Konkurs wiedzy turystycznej udział |
B | Pkt za miejsce w konkursie wiedzy |
C | Rzut lotką do tarczy |
D | Rzut kapeluszem Hutnika |
E | Rzut podkową |
F | Konkurs niespodzianka |
G | Konkurs sprawnościowy |
H | Bieg z jajkiem |
I | Prezentacja |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
30.05.2013 | Węgierska Górka - Prusów - Schronisko PTTK Hala Boracza | BZ.02 | 15 | Tak |
30.05.2013 | Schronisko PTTK Hala Bo - Hala Redykalna | BZ.02 | 5 | Tak |
30.05.2013 | Hala Redykalna - Schronisko PTTK Hala Lipowska | BZ.02 | 5 | Tak |
30.05.2013 | Schronisko PTTK Hala Lipowska - Schronisko PTTK Hala Rysianka | BZ.02 | 1 | Tak |
30.05.2013 | Schronisko PTTK Hala Rysianka - Złatna-Huta | BZ.02 | 6 | Tak |
RAZEM | 32 |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
30.05.2013 | Żabnica-Skałka - Schronisko PTTK Hala Boracza | BZ.02 | 6 | Tak |
30.05.2013 | Schronisko PTTK Hala Boracza - Hala Redykalna | BZ.02 | 5 | Tak |
30.05.2013 | Hala Redykalna - Schronisko PTTK Hala Lipowska | BZ.02 | 5 | Tak |
30.05.2013 | Schronisko PTTK Hala Lipowska - Schronisko PTTK Hala Rysianka | BZ.02 | 1 | Tak |
30.05.2013 | Schronisko PTTK Hala Rysianka - Złatna-Huta | BZ.02 | 6 | Tak |
RAZEM | 23 |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
31.05.2013 | Oscadnica Vysni Koniec 460 m - Hladka 972 m - Velka Raca 1236 m - (7 km 780 m) | Słowacja | 15 | Tak |
31.05.2013 | Schronisko PTTK Wielka Racza - Rycerka Górna-Kolonia | BZ.02 | 6 | Tak |
RAZEM | 21 |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
01.06.2013 | Jaworzynka Trzycatek - styk granic PL, SK, Cz | BZ.01 | 1 | Tak |
01.06.2013 | Hrcava - Jaworzynka TPG (3,2 km 170m) | Słowacja | 5 | Tak |
01.06.2013 | Jaworzynka TPG - Jaworzynka Trzycatek | BZ.01 | 1 | Tak |
RAZEM | 7 |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
02.06.2013 | Rycerka Górna-Kolonia - Schronisko PTTK Przegibek | BZ.02 | 8 | Tak |
02.06.2013 | Schronisko PTTK Przegibek - Bendoszka Wielka - Praszywka Wielka - Rycerka Dolna | BZ.02 | 10 | Tak |
RAZEM | 18 |