kontur (2 kB)

Orle Gniazda Kazimierza Wielkiego
5.07.2015 r.

Prowadzący: Andrzej Skibiński

orle-gniazda01 (212 kB)

Trasy:

orle-gniazda02 (148 kB)

Monika

Uch - jak gorąco!
Puff - jak gorąco!
Uff - jak gorąco!

A my wsiadamy do autokaru i jedziemy w ten żar ! W takiej pogodzie to tylko laitowa trasa. Jedziemy do Ogrodzieńca, tam oglądamy ruiny wyniosłego zamku. Alicja tłumaczy skąd wzięły się dziurki w wapiennych skałach, podziwiamy kunszt dawnych budowniczych, którzy w tak wspaniały sposób potrafili mury zamkowe wkomponować w naturalny krajobraz, wykorzystać jego naturalne walory, by zamek spełniał swoje zadanie. Ile lat wytrzymają nasze nowoczesne budowle ? I wcale tu nie myślę o naszych współczesnych blokach, czy domach w których mieszkamy, ale o tych pięknych reprezentacyjnych, czy przetrwają tyle wieków ?

Pochodziliśmy po wzgórzu, jeszcze nie było godz. 10 a tu już w Ogrodzieńcu zameldowały się nasze orły, oni dalej na butach ... a my do autokaru i jedziemy dalej do Smolenia. Tym razem nie obijamy się, idziemy zwiedzać zamek, był dziś otwarty. Jest w trakcie remontu, jak będzie skończony na pewno tam jeszcze zajrzymy. Potem wędrujemy okolicznymi lasami, wzdłuż wyznaczonej ścieżki dydaktycznej, najważniejsze, że idziemy w lesie, gdzie słoneczko nas nie dosięga. Dochodzimy do Biśnika, tam wspinamy się na skałę, oglądamy ją z drugiej strony, tam wcale nie czuje się jej wysokości, schodzimy w kierunku jaskiń. Są zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Na dole robimy popas, na szczęście wiata chroni przed słonkiem. Koło 14.30 idziemy w kierunku zamku, tam doszli już wszyscy w głównej trasy, są zmęczeni słonkiem, upałem, ale zadowoleni, szczęśliwi, że doszli. Oj, wówczas żałowałam, że z nimi nie byłam: (Po 14 wsiadamy do autokaru i jedziemy zwiedzać zamek w Rabsztynie. Część pobiegła na wzniesienie, zobaczyć zamek a część do pobliskiej restauracji na coś zimnego. Po godzinie jedziemy do Krakowa, jak dobrze, że Piotr ma dobrą klimatyzację :) Jura jest piękna, ale jakby tak było o 10 stopni mniej ... !

Andrzej

Chciałem podziękować WSZYSTKIM za wzorową dyscyplinę i realne podejście osobiste do sytuacji jaka była w tym dniu /niesamowity upał/.

A subiektywnie zdradzę - nawąchałem się tej mąki na chleb która jeszcze dojżewa, nasłuchałem się dzwięków ptaków /ti ti, ta ta, tu tu, tam tam/ i brakło mi muu.. muu.., żadkość na polskich wsiach. Oczy przy takim doświetleniu niesły mnie daleko hen. Tylko ten asfalt mi nie pasował, jakiś obcy, nie z tej ziemi.

Jeszcze raz dziękuję i zapraszam na następną wycieczke tym razem w góry- "bydzie piknie".

orle-gniazda03 (237 kB)
Relacja fotograficzna
Powrot
copyright