kontur (2 kB)

XXII RAJD STALOWNIKÓW "PORONIN"
30.09 - 02.10 2011 r.

Linia

Kierownik wycieczki: Janusz PUSTUŁKA
Znaczek Rajdowy Znaczek Rajdowy

30.09 - PIĄTEK

Coroczny jubileuszowy Rajd Stalowników, w tym roku już XXII, rozpoczęliśmy wyjazdem z parkingu przy Światowidzie. W czasie przejazdu do Poronina, kierownik wycieczki Janusz Pustułka wraz z asystentkami, rozdał uczestnikom program rajdu, dwa rodzaje znaczków rajdowych - dla pań z goryczką trojesciwą i dla panów z panoramą Tatr oraz tradycyjnie dla osłody po cukierku. Nasz nieoceniony kierowca - pan Grzesiu dowiózł nas bez przeszkód do ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego LIMBA prosto na obiadokolacje. Po posiłku chwila oddechu, zakwaterowanie i już czas by udać się na spotkanie integracyjne. Oczekując na zebranie się całej grupy można było skorzystać z wyposażenia ośrodka co też przybyli nieco wcześniej uczestnicy wykorzystali rozgrywając zacięte mecze piłkarzyków, bilarda czy też ping ponga.

Wręczanie Górskich Odznak Turystycznych

Spotkanie integracyjne zaczęło się od przyznania legitymacji nowym członkom PTTK - Małgorzacie Szwed i Michałowi Pulitowi. Następnie zarząd Koła dokonał uroczystego wręczenia Górskich Odznak Turystycznych:

Na koniec przy dźwiękach gitary odśpiewaliśmy kilka mniej lub bardziej znanych piosenek turystycznych i towarzystwo rozeszło się by spędzić czas wolny w podgrupach.

01.10 - SOBOTA

Dzień powitał nas słonecznymi promieniami i niesamowitymi widokami za oknem. Śniadanie mimo podejmowanych dzień wcześniej prób targowania się o zmianę godziny na późniejszą, odbyło się zgodnie z planem czyli o 800. Wszelkie oznaki snu zniknęły jednak gdy ujrzeliśmy stół tak zastawiony jedzeniem, że ciężko było dokonać wyboru. Po śniadaniu cała grupa - 58 osób - zebrała się przy autobusie, gotowa by zrzucić pochłonięte niedawno kalorie. Lekki niepokój wzbudził kierownik - niby gotowy do wyprawy, a jednak wspierający się na nowym modelu laski wyposażonym w dzwonek i uchwyt na bidon. Kiedy dojechaliśmy do Wierch Porońca zamienił ją jednak na turystyczne kijki.

Zielonym szlakiem ruszyliśmy w stronę Rusinowej Polany (1210). Tam część grupy postanowiła wykorzystać piękną pogodę i nieco się poopalać. Reszta natomiast zdecydowała się wyjść na Gęsią Szyję (1490). Widoki które tam na nas czekały wynagrodziły trud wspinaczki po licznych stopniach. Po odpoczynku i sesji fotograficznej wróciliśmy na Polanę, a stamtąd szlakiem niebieskim do autobusu i na obiad.

Tatry

Od 1530 można było sprawdzić swoją celność w konkursie strzeleckim, rzutu lotką, rzucaniu piłeczkami, a także w trafianiu w puszki fasolką wystrzeloną z procy. W międzyczasie dostępne były przekąski z grilla, a kto chciał mógł się nieco pokołysać w rytm muzyki puszczanej przez Andrzeja Świdra.

Wieczorem czekało nas jeszcze więcej atrakcji. Na początek zaprzyjaźniony góral baca "Świstak" dokonał pasowania na rajdowiczów i przyjął w poczet stalowniczej braci osoby które na rajdzie były pierwszy raz lub takie które na chrzest jeszcze się nie załapały. Żeby nie było za łatwo oprócz złożenia przysięgi, musieli spróbować specjałów bacy i pięknie ukłonić się Komandorowi. Wtedy też baca krzycząc "Hyboj po górach" wymierzał symbolicznego klapsa laską i od tej chwili chrzczony był już Stalownikiem. Zaraz potem przystąpiono do rozdawania nagród za rozegrane konkursy. Konkurencje odbywały się w trzech kategoriach - kobiety, mężczyźni i dzieci - więc każdy miał szansę wygrać, co niektórym udało się nawet kilkakrotnie. WYNIKI KONKURSÓW Na zakończenie dnia Bal Stalowników i szaleństwa przy muzyce serwowanej przez Dj Faję.

02.10 - NIEDZIELA

W niedzielny poranek, już po śniadaniu, uczestnicy rajdu znów licznie stawili się przy autobusie. Tym razem do wyboru były aż 3 opcje. Ci którzy nie mieli ochoty na górskie wspinaczki mogli pospacerować i zwiedzić Zakopane.

Reszta przystąpiła do szturmu na Nosal. Grupa pod wodzą Komandora Nunusia rozpoczynała wyprawę z Toporowej Cyrhli i zielonym szlakiem maszerowała na Kopieniec Wielki (1328). Z wierzchołka Wielkiego Kopieńca rozciąga się piękny widok na szczyty otaczające Dolinę Gąsienicową. Jeśli jednak ktoś chciał sobie skrócić drogę, mógł pójść prosto i przejść od razu na Polanę pod Kopieńcem. Stamtąd na Polanę Olczyską (1038), gdzie obowiązkowo należało obejrzeć Wywierzysko Olczyskie największe w Tatrach. Kto chciał mógł uczestniczyć we mszy św. odprawianej przy szałasie przez księdza z grupy turystów z Środy Śląskiej. Dalsza wędrówka szlakiem żółtym na Przełęcz Nosalową (1103) i znów zielonym prosto na Nosal. Na szczycie oczywiście panoramka i sesja fotograficzna bo było co uwieczniać. Z Nosala do Murowanicy i do autobusu.

Uczestnicy Rajdu

Druga grupa prowadzona przez Zbigniewa Musiałkowskiego wystartowała z Jaszczurówki. Zielonym szlakiem przez świerkowy las, wzdłuż Olczyskiego Potoku dotarła do Polany Olczyskiej. Ciąg dalszy trasy przebiegał tak jak w przypadku grupy pierwszej.

Dotarliśmy do autobusu i tak zakończyły się wędrówki XXII Rajdu Stalowników. Wróciliśmy do ośrodka, posililiśmy się obiadem, spakowaliśmy swój dobytek i czas było wracać. Przybiliśmy pieczątkę okolicznościową i pieczątkę ośrodka, wymieniliśmy uściski i pożegnania z osobami wracającymi własnym transportem, pożegnaliśmy kierowniczkę ośrodka i odjechaliśmy w stronę Krakowa.

Pieczątka Rajdowa

Olsza
I Asystentka Pana Komandora

"Tatry" - 01.10.2011

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
01.10.2011 Wierch Poroniec - Rusinowa Polana T.01 6 Tak
01.10.2011 Rusinowa Polana - Gęsia Szyja T.01 3 Tak
01.10.2011 Gęsia Szyja - Rusinowa Polana T.01 1 Tak
01.10.2011 Rusinowa Polana - Dolina Filipki T.01 3 Tak
01.10.2011 Dolina Filipki - Zazadnia T.01 1 Tak
  RAZEM 14  

"Tatry" - 02.10.2011 (I Trasa)

Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
01.10.2011 Toporowa Cyrhla - Kopieniec Wielki T.02 6 Tak
01.10.2011 Kopieniec Wielki - Olczyska Polana T.02 2 Tak
01.10.2011 Olczyska Polana - Nosalowa Przełęcz T.02 2 Tak
01.10.2011 Nosalowa Przełęcz - Nosal T.02 2 Tak
01.10.2011 Nosal - Murowanica T.02 1 Tak
  RAZEM 13  

"Tatry" - 02.10.2011 (II Trasa)


Data
odbycia
wycieczki
Trasa wycieczki Nr grupy
górskiej
wg reg. GOT
Punktów
wg reg.
GOT
Czy
przodownik
był obecny
01.10.2011 Jaszczurówka - Olczyska Polana T.02 4 Tak
01.10.2011 Olczyska Polana - Nosalowa Przełęcz T.02 2 Tak
01.10.2011 Nosalowa Przełęcz - Nosal T.02 2 Tak
01.10.2011 Nosal - Murowanica T.02 1 Tak
  RAZEM 9  
Linia
Relacja fotograficzna - Jola i Janusz Pustułka
Relacja fotograficzna - Jasia Sudoł
Relacja fotograficzna - Ryszard Wścisło
Relacja fotograficzna - Jacek Wiechecki
Relacja fotograficzna - Anita Olszewska

Powrót
copyright