Kierownik wycieczki: | Janusz PUSTUŁKA |
Trasa Turystyczna:
Trasa przejazdu:
Godzina 16 wyjeżdżamy na 49 Centralny Rajd Hutników. Trasa wybrana to słynna "4"(czwórka) zawsze zakorkowana ale tym razem jest pusta bo to święto Bożego Ciała. W autobusie te same procedury: szkolenie BHP, rozdanie programów wycieczki, omówienie tras turystycznych, poczęstunek cukierkami. Za Tarnowem w połowie trasy przerwa na siusiu i dalej bez zakłóceń otrzymując na bieżąco informacje krajoznawcze o mijanych miejscowościach i regionach od Komandora Nunusia docieramy do Iwonicza Zdroju do O.W. Trzy Lilie. Dokonujemy kwaterunku po czym obiadokolacja i czas wolny na zwiedzanie pięknego Zdroju.
Śniadanie o 8.00 dla niektórych to za wcześnie ale Rajd to nie wczasy a komandor w tej kwestii był nie ubłagany. Po śniadaniu wyjeżdżamy do Stępiny. Tam od 10-tej zwiedzamy kompleks bunkrów z II wojny światowej po czym jedziemy do Czarnorzek, skąd rozpoczynamy trasę turystyczną.
Szlakiem czarnym maszerujemy przez Rezerwat "Prządki" docieramy do Odrzykonia pod zamek "Kamieniec".
Zasłużony odpoczynek w karczmie Zamkowej, posilamy się i gasimy pragnienie lanym piweczkiem. Obowiązkowo zwiedzamy zamek, gdzie rozgrywały się sceny "Zemsty" Fredry, notabene współwłaściciela tego zamku.
Wysłuchawszy historii zamku przygotowanej przez Komandora a barwnie odczytanej iście aktorsko przez Moni i po wykonaniu pamiątkowych zdjęć kończymy zwiedzanie. Wracamy do Iwonicza Zdroju do Ośrodka na obiadokolację. W nowo wyremontowanej świetlicy po obiadokolacyjnej sjeście spotykamy się na biesiadzie turystycznej przy gitarze. W trakcie imprezy składamy życzenia imieninowe Jasi, urodzinowe kolegom Bogdanowi i Andrzejowi - równolatkom CRH, oraz gratulacje zostania dziadkiem Komandorowi Nunusiowi. Śpiewania nie byłoby końca gdyby nie obowiązująca cisza nocna, tak więc o 23.00 z niedosytem udajemy się na spoczynek.
Poranek wita nas chłodem i pełnym zachmurzeniem, a miało być tak pięknie, a na dodatek śniadanie o 800. Po śniadaniu do autobusu pakujemy akcesoria na metę rajdu, bo autobus wyjeżdża do Rymanowa Zdroju, gdzie będzie czekał na nas w Parku Zdrojowym. Grupa natomiast o 930 wyrusza w trasę szlakiem czerwonym z Iwonicza Zdroju. Maszerując przez Suchą Górę, Mogiłę docieramy do Rymanowa Zdroju. Tam po krótkim odpoczynku wyjeżdżamy na metę Rajdu do Rzepedzi. Przy przydrożnej polanie robimy przerwę na zbieranie kwiatów i ziół na wianki dla naszych dziewczyn jako jeden z atrybutów stroju na prezentację.
Do Rzepedzi docieramy na godzinę 1300. Otrzymujemy informację od organizatorów, że już zaraz mamy się prezentować. Tak więc pospieszna charakteryzacja i grupa gotowa.
W tym roku tematem prezentacji jest obrzęd wieczoru świętojańskiego. Dziewczyny przystrojone w białe giezełka w pięknych wiankach na głowach, trzymające w rękach lampiony, przyprowadzone zostały przez chłopców do ogniska ułożonego przez nich z pochodni. Po rytualnych tańcach przy ognisku "nasze rusałki" zdjęły wianki i wkładając do nich lampiony puściły je na "rzekę" jednocześnie śpiewając piękną piosenkę turystyczną "Rzeki to idące drogi". Kończąc prezentację po zaśpiewaniu tematycznej piosenki do słów Nunusia chłopcy wyłowili wianki z rzeki i wspólnie z rusałkami udali się na dalsze igraszki świętojańskie. Prezentację troszkę zakłóciła nadciągająca nawałnica burzowa ale jakoś dzielnie wytrwaliśmy do końca. Czas wolny na mecie został wykorzystany na uczestnictwo w konkursach, posiłku turystycznym wspólnej zabawie i drobnym piweczku.
Ogłoszenie wyników było dla nas Stalowników bardzo miłe, praktycznie w każdym konkursie nasi przedstawiciele byli na podium co w konsekwencji zaowocowało zdobyciem I miejsca w generalnej klasyfikacji i otrzymaniem wspaniałego pucharu.
Żegnając organizatorów Rajdu i Rzepedź udajemy się w drogę powrotna do naszych Trzech Lilii na obiadokolację. Świętowanie sukcesu rozpoczynamy przy grillu z wytoczoną beczułką piwa w nagrodę za włożony trud i zaangażowanie a kończymy na wspólnej zabawie na świetlicy przy muzyce serwowanej przez Jacka. I tym razem cisza nocna kończy nasze świętowanie w najpiękniejszym momencie - siła wyższa, trudno, przeżyjemy.
Śniadanie zgodnie z planem o godzinie 800. Już o 930 wyjeżdżamy do Lubatowej, skąd wyruszamy w trasę. Szlakiem czerwonym docieramy na szczyt Cergowej, tam krótki odpoczynek, wpis do książki pamiątkowej na szczycie oraz złożenie gratulacji kol. Anitce za zdobycie kompletu punktów na małą złotą GOT. Kontynuując naszą wędrówkę docieramy do Nowej Wsi a następnie osiągamy cel wycieczki Pustelnię Św. Jana z Dukli. Krótki odpoczynek po czym zwiedzamy domek pustelnika, sanktuarium Św. Jana, pijemy wodę ze źródełka mającą cudowne właściwości i udajemy się na parking do autobusu.
Wracamy przez Duklę do Ośrodka na obiad. Jeszcze tylko pakowanie, malutka kawka i żegnamy uroczy Iwonicz Zdrój, sympatyczne "Trzy Lilie" z jej Kierownikiem Panem Stanisławem Węgrzynem i o 1630 wyruszamy w drogę powrotną. Otrzymując informację o dużych korkach i wypadku drogowym w okolicach Tarnowa zmieniamy trasę kierując się opłotkami na Ciężkowice, Zakliczyn do Jurkowa. Robimy krótki odpoczynek po czym dalej przez Brzesko Kłaj docieramy o 22-ej pod Światowid do Krakowa kończąc tym samym 49 Centralny Rajd Hutników.
Kończąc tę krótką relację z Rajdu pragnę złożyć wszystkim moim uczestnikom grupy stalowniczej gorące podziękowania za zaangażowanie w przygotowaniu i w realizacji prezentacji na mecie Rajdu, za uczestnictwo w wycieczkach górskich oraz wspaniałą atmosferę podczas całego Rajdu.
Szczególne słowa uznania kieruję dla najmłodszej uczestniczki 2 letniej Emilki za dzielną postawę w konkursach na mecie Rajdu i trasach turystycznych. Również w imieniu własnym i całej grupy przekazuję podziękowania dla Pana Grzesia, naszego kierowcy, za całokształt działań podczas Rajdu.
Janusz "NUNUŚ" Pustułka
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
24.06.2011 | Czarnorzeki - Prządki | BW.04 | 3 | Tak |
24.06.2011 | Prządki - Czarnorzeki | BW.04 | 2 | Tak |
24.06.2011 | Czarnorzeki - Zamek Kamieniec | BW.04 | 3 | Tak |
RAZEM | 8 |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
25.06.2011 | Iwonicz Zdrój - Sucha Góra (611) | BW.02 | 4 | Tak |
25.06.2011 | Sucha Góra (611) - Rymanów Zdrój | BW.02 | 5 | Tak |
RAZEM | 9 |
Data odbycia wycieczki |
Trasa wycieczki | Nr grupy górskiej wg reg. GOT |
Punktów wg reg. GOT |
Czy przodownik był obecny |
26.06.2011 | Lubatowa - Cergowa (716) | BW.04 | 8 | Tak |
26.06.2011 | Cergowa (716) - Nowa Wieś | BW.04 | 3 | Tak |
26.06.2011 | Nowa Wieś - Pustelnia Św. Jana (1,4 km) | BW.04 | 1 | Tak |
RAZEM | 12 |